Személyes családi történetek
A levelezés tette lehetővé azt, hogy a fronton harcolók és családjaik között megmaradjon a kapcsolat. Ahhoz, hogy a katonák leveleket tudjanak küldeni, postákra volt szükség, ami nem igazán volt egy frontvonal közepén, ezért átmenetileg postaépületeket neveztek ki. Ezek romos épületek, sátrak is lehettek. A lényeg az volt, hogy ez folyamatosan mozgott a sereggel együtt, pontos elhelyezkedéséről pedig a civilek nem szerezhettek tudomást, hiszen akkor a csapatok helyzetét is meghatározhatták volna. A levelezéshez szükséges eszközöket ingyenesen biztosították és bélyeg nélkül kézbesítették.
A megismert népek, országok és a háborús jeleneteket ábrázoló képeslapok szinte divatosabbak voltak, mint az egyszerű levélpapír borítékkal. Ha csak rövid ideig is, de a katonák szerettek elszakadni egy kicsit a valóságtól és általában nem tudatták hozzátartozóikkal a háború borzalmait. Erre volt jó a képeslap, ami egy színt vitt az életükbe.
Ha a levelet egy hadifogolytáborból adták fel, először cenzorok vizsgálták át azt, hogy még véletlenül se továbbítson senki bizalmas információkat. Ha mégis ilyent találtak, olvashatatlanná tették.
Virágh Anna