Iskolák



Veszprémi iskolák más szerepben

 

Az első világháború kitörésével Magyarországnak nem volt választása, részt kellett vennie az Osztrák Magyar Monarchia tagjaként a harcokban.

Minden 21. életévét betöltő, egészséges férfira a sorkatonaság várt. A besorozások azonban ország szerte jó hangulatba zajlottak, akik betöltötték 23. életévüket nagy izgatottsággal várták a frontokra való kiutazást. A fiatal honvédek büszkék és kellően kíváncsiak voltak, az itthon maradottak pedig éljenezve fogadták a háború beköszöntét. Egyedül Tisza István, Magyarország minisztere fejezte ki kétségeit levelében, amit az uralkodóhoz intézett.

A háború szele elérte Veszprém megyét is. A Veszprém Megyei Újság 1914. augusztus 2-ai száma beszámol arról, hogy Dr. Komjáthy László, Veszprém polgármestere elrendeli a mozgósítást a vármegye egész területén. Az ünnepélyes hadi felvonulás során több mint 2000 honvéd érkezett Pápáról és Veszprémből, ezen kívül a szomszédos Hajmáskérről további tüzértisztek jöttek.

A vármegye vezetői számolva a háború szörnyűségeivel, a mozgósítás után több katonai korház tervét dolgozták ki a városban.  Egy közel 250 férőhelyes korházat hoztak létre a kegyesrendi gimnázium épületében, ami ma a régi közgazdasági iskola mellett található a várban. Azonban az intézmény igazgatója úgy találta, hogy a korház túlzottan zavarja a tanítás menetét, ezért rövid időn belül felfüggesztették a betegellátást.

 

 

Ezt követően Dr. Zubor György a hadi korház parancsnoka, egykori ezredes elrendeli a korház áthelyezését a mai Ipari, egykoron Angolkisasszonyok zárdája és a Padányi Gimnázium épületébe, régen Irgalmas-nővérek lakhelyébe. Így egy 500 fő befogadására képes korházat állít fel. Ezeken felül a Budapesti úton található Polgári Fiúiskolában, mai Kossuth Lajos Általános Iskolában átmeneti sebesült ellátó termeket és katonai kórházi szobákat alakítanak ki.

 

A háború során tovább nőtt a korházakra való igény, ezért létrehoztak kb. 2500 sebesült befogadására alkalmas barakkokat a Jutasi úton is. A világháború alatt főként külföldi katonákat láttak el ezekben az épületekben.

 

A háború borzalmaira hívja fel a figyelmet és mindenekelőtt méltón tiszteleg az Alsóvárosi Temetőben található emlékmű és mindazon katonák sírja, kik az első világháborúban életüket áldozták a hazájukért.

 

 

források:  Veszprém a világháború évtizedében –Csiszár Miklós

Veszprémi Levéltár